Transfůze krve u psů

Toto je kopie článku z původního ML webu. Autor: MVDr. Zuzana Málková

Důležitost krve jako nepostradatelné součásti života není potřeba popisovat. I u psů mohou někdy nastat situace, ve kterých jim může zachránit život a nebo pomoci v léčbě transfuze krve. Nejčastějším důvodem k transfúzi bývají úrazy, otravy nebo složité chirurgické zákroky, ale může se jednat i o závažná onemocnění jater nebo ledvin, při kterých může docházet ke ztrátě některých součástí krve. Transfuze se používá i při některých autoimunitních onemocněních.

Canisterapie aneb jak začít?

Toto je kopie článku z původního ML webu. Autor: Iva Sieberová

V první řadě je potřeba si správné vybrat štěně a začít již od malička s jeho výchovou a přípravou pro tuto práci. V našem sdružení můžete složit první zkoušku již ve věku 6 měsíců – jedná se o zkoušku pro štěňata, která platí nejdéle do 18 měsíců a potom pozbývá platnosti. Tuto zkoušku jsme zařadili z důvodu, aby se mohli již mladí psi zúčastňovat canisterapie přímo v zařízeních a zvykali si na tamní podmínky.           

Psi ve službě zdravotně postiženému člověku

Toto je kopie článku z původního ML webu. Autor: Petra Knotková

Pes patří ke člověku od nepaměti. Speciálně vycvičený pes dokáže úžasné věci, které mohou sloužit i zdravotně postiženým lidem. Nejznámější a nejrozšířenější jsou zřejmě vodící psi pro nevidomé, ale v poslední době se úspěšně rozvíjí i výcvik psů pro tělesně postižené, zejména vozíčkáře. Tito asistenční psi mohou částečně nahradit službu osobních asistentů nebo rodinných příslušníků a snížit závislost tělesně postižených na jejich péči, zvýšit jim samostatnost a sebevědomí a umožnit aktivní a plnohodnotné zapojení do běžného života. Způsoby, jak mohou psi pomoci tělesně, ale i mentálně postiženým či starým lidem, jsou různé, jako se liší životní podmínky, forma a stupeň jejich postižení.

Výběr vhodného vodícího psa

Toto je kopie článku z původního ML webu. Autor: Petra Knotková

V současné době působí v České republice několik organizací zabývajících se výcvikem vodicích psů. Jejich kvalita je různorodá. Pokud jste se na základě pečlivého uvážení rozhodli pro pořízení vodicího psa stojíte před neméně lehkým úkolem, vybrat si jeho vhodného dodavatele. Bohužel momentálně nejsou legislativně stanoveny žádné závazné podmínky, jak by měla příprava vodicího psa a příprava klienta na jeho převzetí vypadat. Dodavatel nemusí prokazovat žádnou kvalifikaci, nemá žádné závazky při podávání informací o výcviku. Je tedy pouze na Vás od koho si psa pořídíte. Při rozhodování je důležité zjistit jaké služby Vám dodavatel v době přípravy, předávání a při užívání psa nabízí. Následující doporučené dotazy směrované k dodavatelům by Vám měli posloužit jako vodítko při rozhodování.

Psa s PP nebo bez PP?

Toto je kopie článku z původního ML webu. Autor: psi-kocky.cz

Každý budoucí majitel pejska stojí jednou před touto otázkou. Pokud ví, že by se rád zúčastnil výstav, nebo se v budoucnu věnoval chovu, právě toho svého oblíbeného plemene, není zde co řešit, volí psa s průkazem původu. Pokud si ale říkáte „Ne, já na výstavy jezdit nebudu a chov mne také nezajímá.“, neznamená to, že pes bez PP je ta správná volba. Průkaz původu není totiž jen kus papíru ze kterého se dozvíte jméno babičky vašeho štěňátka. Není to ani důvod k vychloubání se před známými, „Ať vidí, že na to máme.“ Tento doklad vám v první řadě zaručí, že si kupujete právě to plemeno, o které máte zájem. Spousta lidí byla doběhnuta ziskuchtivými množiteli psů. Slyšela jsem o případu chovatele plavých hovavartů a zlatých retrívrů, který v případě zájmu o jedno z těchto plemen, nemajíc ho zrovna „na skladě“ prodal klidně štěně plemene druhého, vydávajíc je za to, o které měl nový majitel právě zájem. A to zdaleka není jediný podvod, kterého se tito „chovatelé“ dopouštějí.

Příběh neznámého

Toto je kopie článku z původního ML webu.

Nepamatuji si moc o místě, kde jsem se narodil. Bylo to stísněné a tmavé místo a lidi si s námi nikdy nechodili hrát. Pamatuji si mámu a její měkkou srst, ale byla často nemocná a velmi hubená. Měla jen velmi málo mléka pro mě a mé bratry a sestry. Pamatuji si, že mnoho z nich umřelo a velmi mi chyběli.

Vždycky jsem chtěla mít psa...

Toto je kopie článku z původního ML webu. Autor: Jarka Vičarová

Vždycky bylo dost důvodů proč to odložit.Náročná práce, a kde co. Můj muž říkal, žádný pes, já tě znám, pes bude spát v posteli a já v pokojíčku na gauči... byl velmi prozíravý.A pak najednou nebyl, a já nevěděla co s tím. Co se životem. Měla jsem pocit, že všechno skončilo, nic pěkného už mě nečeká. Mám i kamarády, kteří zřejmě usoudili, že to tak dál nejde a pozvali mě ke Katce, pojď se na něco podívat.....

Co se vlastně nachází v krmivech pro domácí zvířata?

Toto je kopie článku z původního ML webu. Autor: api4animals.org

Celá vykrmená kuřata, vybrané kusy hovězího, čerstvé obiloviny a veškeré zdraví prospěšné látky, které Váš pes nebo kočka potřebuje. Takový obraz šíří v médiích a v reklamě výrobci krmiv pro domácí zvířata. To se také snaží američtí výrobci, jejichž obrat dosahuje 11 miliard amerických dolarů ročně, namluvit zákazníkovi, který si kupuje jejich výrobky.

Dědičnost u LR

Toto je kopie článku z původního ML webu. Autor: MVDr. Eva Čerešňáková a MVDr. Josef Nosek

Dědičnost černého a žlutého zbarvení lze jednoduše vysvětlit na následujících Mendelových principech dědičnosti dominance (černá barva) a recesivity (žlutá barva), kdy dominantní znamená potlačující, recesivní ustupující *). Při spojení dominantně černých homozygotů **) (tzn. že jsou geneticky založeni pouze pro černou barvu) budou ve vrhu pouze štěňata dominantní černé barvy. Při spojení dominantního černého homozygota s černým heterozygotem (tzn. černý pes přenášející žlutou barvu) budou všechna štěňata černá, ale polovina z nich bude přenášet recesivní gen pro žlutou barvu. Spojení dvou heterozygotů (černí přenášející žlutou barvu) přináší následující výsledek: ve vrhu osmi štěňat budou přibližně dvě štěňata žlutá. Ze zbývajících šesti štěňat budou dvě dominantně černá (dominantní homozygoti) a čtyři budou černí heterozygoti přenášející žlutou barvu. Při spojení černého heterozygota se žlutým partnerem bude ve vrhu osmi štěňat tento poměr: čtyři černí heterozygoti (přenášející žlutou) a čtyři žlutá štěňata.

Stránky

Přihlásit se k odběru Můj-labrador.cz RSS