Články - skautíci

Zápisky z návštěvy Medvědí stezky a vrcholů Šumavy

Součástí letošního letního skautského tábora Stínadel byl i minipuťáček po Šumavě. Bohužel jsem si zrovna letos vytáhl černého petra a hlídal menší děti na základně. Ale motivace zůstala a tak jsem se rozhodl, že si to dám sám. Díky Majdě za inspiraci ;-)

Z různých důvodů to nevyšlo dřív, takže se daly očekávat trošku jiné než letní podmínky. A z vlastních zkušeností vím, jaké to může být i v nižších polohách Šumavy a v létě (jednou jsme zde kvůli počasí málem ukončili dvoutýdenní puťák po několika dnech mrznutí ve větru a dešti). Předpověd navíc hlásila, že se má na víkend o ~10 stupňů ochladit. Timing nic moc, ale buď teď nebo (letos) už ne. A nepopírám, že v tom byla nějaká výzva :-)

Plán (mapy.cz) byl celkem jasný. Zaparkovat na placeném v Nové Peci. Směrem do kopce projít Medvědí stezku (od 2), přespat pod širákem na nouzovém nocovišti pod Plešným jezerem (5), druhý den kolem jezera vystoupat na Plechý a pak po vrcholech přes Trojmezí (ČR, Německo a Rakousko v jednom bodě), Třístoličník a Německo (trasy na naší straně jsou uzavřené kvůli polomům) do nocoviště v Novém Údolí. Třetí den okouknout památník železné opony a oklikou projít do Štožce na vlak.

mapa

Skautská historie naší rodiny

Protože čeští skauti zrovna nedávno oslavili zajímavé jubileum (30 let svobody v kuse) a zároveň jsem v poslední době narazil na několik skautských rodinných artefaktů, rozhodl jsem se k tomu něco sepsat. Nejdříve několik milníků skautské historie, ať chytíme kontext:

  • 1912 - Svojsík vydává základy junáctví, první skautský tábor
  • 1940 - Junák rozpuštěn nacisty
  • 1945 - Junák obnoven při Pražském květnovém povstání
  • 1948 - postupná likvidace Junáka komunisty
  • 1951 - definitivní ukončení skautské činnosti komunisty
  • 1968 - druhá obnova skautingu během Pražského jara
  • 1970 - třetí zákaz skautů (podruhé komunisty)
  • 1989 - třetí obnova skautingu během Sametové revoluce

První generace

Můj děda byl skaut. To je jedna z mála věcí, co vím jistě, pak už jsou většinou jen dedukce. Bohužel (bohudík?) se totiž s mojí babičkou někdy v 60. letech rozvedl a přestože nějaké vztahy (s mojí mámou) později udržoval (snažil se i o získání do péče), byly zřejmě komplikované a na větší vzdálenost. Ještě více později, už ve svobodnější době, právě vzdálenost zamezila tomu, abychom se poznali my dva. Což mě hodně mrzí, protože z toho co o něm vím, bychom si velmi rozuměli. Zemřel v době, kdy jsem se blížil věku vhodnému pro samostatné cestování přes celou republiku.

děda - pohled zepředu

Příbramská mise

Poznámka: Tento můj report byl součástí skautské mafiánské hry, kterou jsem organizoval.

Timing is everything - toto staré rčení quakerů se samo připomíná, když dvě minuty před zvukem budíku otevírám oči. Číslice 4:43 jsem takhle pohromadě už dlouho neviděl "lajf". Provádím několik protahovacích cviků, oblékám se, kontroluji vybavení koupelny a načínám novou tubu pasty na zuby...

V polobdělém stavu nazouvám Drift Caty a vycházím do nevlídné tmy. Z parkingu vybírám modré UFO, které ještě nikdy nezklamalo. Ukládám pracovní náčiní do kufru a tisknu červené tlačítko START, které uvádí do pohybu nejen motor bažící po otáčkách, ale probouzí k životu i mne samotného. Prsty se proplétají dírami rukaviček a kabinu osvítí mdlé světlo navigace odhadující něco přes jednu hodinu jízdy mojí standardní cestovní rychlostí...