Články - technologie

Ruční kontrola uniklého hesla na Have I Been Pwned (HIBP)

Protože jsem narazil na bug mailu.io související s kontrolou hesla na službě HIBP, hledal jsem způsob, jak jednoduše a bezpečně zkontrolovat konkrétní heslo přes jejich API. Mají sice jednoduchou stránku s formulářem, ale chcete celé své heslo v nešifrované podobě vkládat do webové stránky?

Domácí automatizace - jak jsem přešel na Zigbee

Pro hlídání teploty v rámci domácí automatizace mám vyzkoušená Z-Wave čidla, ale hlavně Sonoffy (ty bytelnější - THxx a DUALy) s Tasmotou na wifi. Sonoffy jsou připojené do zásuvky, což beru jako plus (nerad vyměňuji baterie), ale na druhou stranu občas trpí nestabilitou např. při horším wifi signálu a v minulosti prakticky každý z nich bylo třeba jednou za čas nakopnout. Po výměně našich domácích wifi AP a přesunu notesu na 5GHz se zatím zdá být tento problém vyřešen, ale důvěra už je nalomena. Navíc stále hledám jednotící technologii.

aquara

Domácí automatizace s Shelly 2.5

Shelly je rodina výrobků pro automatizaci od Bulharského výrobce. Zařízení komunikují přes wifi (pro prvotní komunikaci umí i AP mód), obsahují třeba nějaké to relátko/relátka, konektor pro 230V zařízení, může to být žárovka nebo senzor. Ty relátkové (1, 2.5 apod.) jsou poměrně otevřené pro bastlení, nebrání se ani alternativnímu software. Ale nejlepší je, že alternativní sw není třeba, originální software je totiž výborný.

shelly 2.5

Synchronizace pošty pomocí mbsync a vlastní IMAP server na localhostu

V dobách dávných, kdy Firefox ještě nebyl Firefox ale Phoenix nebo Firebird, jsem začal používat Mozillu Thunderbird pro sběr pošty přes IMAP. V té době byly jak budoucí Firefox tak Thunderbird relativně jednoduché a lehkonohé programy. Od té doby (~15 let) ale prošly dlouhým vývojem a to se podepsalo i na té jednoduchosti. Na druhou stranu je vlastně malý zázrak, že ještě existují.

Před pár lety jsem ale začal hledat alternativu k Thunderbirdu. Stalo se to poté, co TB (opět) svévolně znovu stahoval a indexoval starou poštu a zablokoval tím uživatelské akce. Po vyzkoušení několika poštovních klientů jsem skončil u claws-mail. Je to trošku old school software a ani ten není bez chyb (absence IMAP NOTIFY/IDLE), ale je hodně konfigurovatelný a celkově nejvíce splňuje mé požadavky.

Piwigo hacks

Piwigo je open source PHP aplikace pro fotogalerii. Kromě fotografií umí uložit (a někdy i zobrazit) i jiné formáty. Poté, co byla zhybernovaná Menalto Gallery a prakticky ukončený její vývoj, Piwigo začíná nabírat stále více uživatelů. Oproti Menalto Gallery má Piwigo jednu výhodu. Její hlavní vývojář provozuje komerční službu piwigo.com, která běží na tomto opensource softwaru a nabízí provoz galerie jako službu.

Velký obsah Velkého bratra

Poznámka: Toto je kopie mého článku z webu Stínadel.

Přestože se nepovažuji za webmastera, programování je pro mne pouze okrajová činnost a ladění designů stránek mne vyloženě nebaví, provozuji několik komunitních stránek. Některé z nich jsou velmi malé, jiné jsou už trošku větší a mají řádově tisíc registrovaných uživatelů. Jejich zaměření je velmi různorodé a vlastně je spojuji pouze já jako provozovatel, zakladatel nebo pokračovatel (bylo potřeba sdílet informace a nikdo vhodnější nebyl po ruce).

socialní sítě

Jak jsem hackoval X-BOX

Poznámka: Než si tento hardware pořídíte, dočtěte tento happy-end do konce :)

Vše začal nápad distribuovat digitální televizi (DVB-T) na všechny počítače v naší domácí síti a zároveň do televize.

Začal jsem se tedy pídit po možnostech. Jednou z nich je použití nějakého PVR software - například MythTV, což je open source software, který (samozřejmě s nějakým vhodným hardwarem) více než zastane několik domácích přístrojů, jako je satelitní přijímač nebo digitální DVD rekordér. Výhodou tohoto řešení je univerzálnost (stroj s linuxem), zajímavé funkce a také možnost oddělení frontendu a backendu (distribuovaná data). Nevýhodou pak nutnost nějakého (dalšího) počítače.