Mastodon news

Jste zde

Velký obsah Velkého bratra

11.12.2015

Poznámka: Toto je kopie mého článku z webu Stínadel.

Přestože se nepovažuji za webmastera, programování je pro mne pouze okrajová činnost a ladění designů stránek mne vyloženě nebaví, provozuji několik komunitních stránek. Některé z nich jsou velmi malé, jiné jsou už trošku větší a mají řádově tisíc registrovaných uživatelů. Jejich zaměření je velmi různorodé a vlastně je spojuji pouze já jako provozovatel, zakladatel nebo pokračovatel (bylo potřeba sdílet informace a nikdo vhodnější nebyl po ruce).

socialní sítě

V poslední době na „svých“, ale i jiných webech pozoruji jeden nebezpečný trend, kterým je přesun komunit k velkým vycucávačům obsahu... vlastně pouze k jednomu - na Facebook. Několik komunitních webů z mého okolí už takhle zaniklo. Jeden z těch „mojich“ je teď těsně před takovým stavem a teď už by byl zázrak, kdyby se ho podařilo zachránit. Přestože to ještě nedávno bylo poměrně velké shromaždiště a stále obsahuje velké množství užitečného obsahu / knowhow.

Je určitě správně, že funguje nabídka - poptávka a uživatelé si určují, o co mají zájem - o jaký obsah a v jaké formě. Na druhou stranu by bylo dobré se občas zamyslet, co se děje na pozadí toho všeho. Jestli je tohle opravdu to co chceme a jestli se tenhle vlak nerozjíždí natolik, že už z něj nebudeme moci vyskočit.

Je fajn získávat jinak ztracené vazby na jiné lidi, informovat, sdílet, pokecat - to vše na jednom místě. Ale kolik vlastně stojí všechny ty úžasné funkce? Pomineme-li různé kontroverznosti z podmínek této služby, dáváte důvěru jedné komerční společnosti, aby vládla vašim datům a vašim identitám. Vzhledem k obtížnosti přesunu takového obsahu jinam je to důvěra poměrně neomezená jak rozsahem, tak časem. Co se asi stane, když... ne - AŽ Facebook jednostraně změní podmínky a ty vám přestanou vyhovovat? A nemusí jít nutně o ty podmínky, které témeř nikdo nečte. Může to být třeba jen způsob zobrazování nebo zveřejňování „vašich“ informací. V dlouhodobém měřítku se tím vlastně vzdáváte svého vlastního obsahu, který na Facebook (a ne jinam) dobrovolně vkládáte - textu nebo fotografií, vzpomínek na společné zážitky a vlastních myšlenek.

big data

Nejde pouze o důvěru ohledně publikovaných dat. Co vlastně znamená tlačítko Like na stránkách mimo Facebook? Že i když nejste na Facebook přihlášeni nebo dokonce nemáte na Facebooku účet, Facebook přesně ví, kam (nejen po internetu) chodíte a co děláte. Pomocí cookies nebo jednoznačných a unikátních „otisků“ webových prohlížečů jsme velkými poskytovateli dat sledováni na každém kroku a nepomůže ani privátní režim. Ráj pro sociální inženýry (viz také tato přednáška).

Netýká se to samozřejmě jenom Facebooku. Co o sobě říkáme Google dobře ilustrují jejich vlastní reklamy pod názvem Život je hledání. A jak velkou moc nad uživateli asi má, pokud tyto dotazy (=myšlenky) z největšího vyhledávače spojí s obsahem všech e-mailů na gmail.com, které jsou jak známo cíleně prohledávány mimo jiné za účelem podstrkování té správné reklamy na různých (cizích) webech (Google AdWords). Že je to málo? Další informace Google získává od majitelů nejpoužívanějšího OS na mobilních telefonech - Androidu. Telefonní čísla, kalendáře, kontakty, data aplikací, s tím se dá pracovat také poměrně do hloubky, například získávat vazby mezi různými lidmi. Díky těmto (a dalším a dalším) službám nejsou ušetřeni ani lidé Google na první pohled nijak nevyužívající. Toto téma je poměrně obsáhlé a v případě zájmu ho mohu při nějaké příležitosti rozvést, ale nyní zpět k tomu hlavnímu.

Centralizace informací je důležitá, každý fungující komunitní web je toho důkazem. Ale někde by se měla zastavit a určitě by neměly informace končit u několika velkých poskytovatelů obsahu sledujících své vlastní (třeba komerční) cíle.

Na internetu se pohybuji už poměrně dlouhou dobu, za tu dobu jsem byl svědkem různých trendů, a že to s tím Facebookem nebude tak jednoduché jsem cítil už poměrně dlouho. Ale zvyšující se počet událostí mne nutí varovat, brát si to víc osobně a svým způsobem vyhlásit Velkému obsahu svojí vlastní partyzánskou válku. Bohužel to nebude do roka a do dne :-) a bude to znamenat, že se tím sám prakticky vyloučím z některých sociálních skupin. To se už také děje (naposledy včera) a to byl také impulz k napsání tohoto příspěvku.

Naštěstí se občas najde někdo podobně smýšlející a zatím nezůstávám mezi přáteli :-) osamocen. To se ale časem může klidně změnit, proto: Až se budete zase socializovat na Facebooku, zkuste si občas vzpomenout na nás asociály a zamyslet se nad tím naším poselstvím, které posíláme do světa svojí neúčastí :-)

Nakonec děkuji všem uživatelům a provozovatelům „obyčejných“ webů (zvláště těm nešmírujícím), bez kterých by internet nebyl internetem.

friends

Update: Doporučuji zkouknout výbornou přednášku na konci článku Podívejte se, jak Facebook zkresluje realitu. Vybírá to, co se vám líbí.

Tagy: 

Komentáře

Logicke pokracovani: Hlídat se budeme sami. V Číně vzniká Velký Bratr 21. století (netrpelivi at si prectou alespon cast od "Clovek jako cislo")

iHned.cz: Facebook obchodoval s uživatelskými daty. Pomáhal inzerentům a potlačoval konkurenci, ukazují nové dokumenty

Další únik interních dokumentů společnosti Facebook ukazuje, jak management navzdory veřejným prohlášením zneužíval osobní data svých uživatelů ještě intenzivněji, než se doposud podařilo prokázat.

"Zdaleka nejrozšířenější sociální sítí je Facebook, který hraje v šíření dezinformací tu nejsmutnější roli. Facebook nalézá ty skupiny lidí, o kterých si Rusové a případně Číňané myslí, že jsou na příjmové vlně dezinformací. Využívají informace, které o nás Facebook bez uzardění prodává a díky nimž jsou schopni naprosto přesně zacílit."

"Škodlivost Facebooku spočívá hlavně v tom, že drobí a atomizuje společnost po celém světě do co nejmenších skupin. Dělá to proto, aby mohl tyto úzké skupiny lidí, které jsou homogenní v názorech, zacílit reklamou."

"Facebook dělá to, že každé skupině předkládá podle algoritmu jiné zprávy. Tím se prohlubují příkopy ve společnosti a společnost se radikalizuje."

ČT24: Analytik Vrábel: Rusko rozkládá naši společnost už roky. Nově šíří dezinformace také Čína

forbes.com: The Encryption Debate Is Over - Dead At The Hands Of Facebook

"To solve this problem, Facebook announced earlier this year preliminary results from its efforts to move a global mass surveillance infrastructure directly onto users’ devices where it can bypass the protections of end-to-end encryption.

In Facebook’s vision, the actual end-to-end encryption client itself such as WhatsApp will include embedded content moderation and blacklist filtering algorithms. These algorithms will be continually updated from a central cloud service, but will run locally on the user’s device, scanning each cleartext message before it is sent and each encrypted message after it is decrypted."

https://threadreaderapp.com/thread/1167463054709334017.html

Facebook scans system libraries from their Android app user’s phone in the background and uploads them to their server. This is called "Global Library Collector" at Facebook, known as "GLC" in app’s code. It periodically uploads metadata of system libraries to the server.

Technologyreview.com: How Facebook and Google fund global misinformation

The tech giants are paying millions of dollars to the operators of clickbait pages, bankrolling the deterioration of information ecosystems around the world.

Video "Why You Should Be Worried About Facebook's Metaverse" od VICE News potvrzující informace z předchozího článku přidává pohled na VR, o který se teď začíná bojovat.

Mmj.: "90 percent of Facebook's audience is outside od US. But 90 percent of Facebook's safety budget is inside of US."

link: https://invidious.kavin.rocks/watch?v=bolyiGMcjBs

We are not the users of this system. We are being used by this system. And the reason that you say you don't care about this is because you do not understand the way that that system is being used against you. And that's not due to a failing as you as an individual. That is by Design.

Forever Inspired: Edward Snowden

"Sociální média. To ona mají na svědomí ty první zářezy do tkáně naší demokracie, která teď krvácí z tisíce drobných ran."
-- Maria Ressa, perzekuovaná novinářka a nobelistka z Filipín

Nobelistka Maria Ressa: Lži na sítích jsou globální hrozbou

SeznamZprávy: „Nechcete se o zisky rozdělit?“ Tajné setkání neskončilo pro Facebook dobře

ANALÝZA. Facebook a Apple jsou v tvrdé obchodní válce kvůli reklamám a soukromí. Nebylo to nutné. Na tajných setkáních Apple navrhoval zavést předplatné aplikace Facebook. Zuckerberg odmítl a Apple rozjíždí vlastní reklamy.

Obavy o soukromí dětí. Zahraniční úřady zakazují školám služby od Googlu a Microsoftu, Česko tápe

"Rozšířené nástroje pro dálkovou výuku odesílají citlivé informace do zámoří, kde k nim americký zákon dává přístup zpravodajským službám. Také nezaručují, že se k soukromým chatům dětí nedostanou například učitelé. Zatímco první regionální vlády v Evropě vyvíjejí bezpečnější alternativy, v Česku zůstává posouzení rizik na jednotlivých školách. Ty v praxi nemají moc na výběr."

Stránky