Domácí automatizace s Shelly 2.5

Shelly je rodina výrobků pro automatizaci od Bulharského výrobce. Zařízení komunikují přes wifi (pro prvotní komunikaci umí i AP mód), obsahují třeba nějaké to relátko/relátka, konektor pro 230V zařízení, může to být žárovka nebo senzor. Ty relátkové (1, 2.5 apod.) jsou poměrně otevřené pro bastlení, nebrání se ani alternativnímu software. Ale nejlepší je, že alternativní sw není třeba, originální software je totiž výborný.

shelly 2.5


Klíčové vlastnosti Shelly 2.5 (část bude platit i pro jiné typy):

 • malé rozměry (vejde se do krabičky pod vypínač)
 • ovládání dvou relé nezávisle na sobě
 • univerzálnost (relátka nemusí spínat pouze 230V - je oddělené napájení zařízení a vstupní napětí)
 • s tím související trošku složitější zapojení (drátování)
 • možnost připojení dvou externích vypínačů a konfigurace jejich režimů, stavů atd. (tz. funkce starých mechanických vy/přepínačů zůstane zachována)
 • monitoring odběru elektrické energie
 • propracovaný režim pro ovládání rolet (včetně kalibrace rozsahů, omezení maximálního odběru nebo detekce překážek)
 • funguje bez cloudu!
 • možnost připojení přes cloud výrobce
 • ale funguje bez cloudu!
 • jednoduché, funkční a konfiguračně obsáhlé webové rozhraní
 • díky tomu pro instalaci, konfiguraci ani aktualizaci není třeba aplikace
 • dobrá integrace do OpenHAB, ale i jiných automatizačních sw
 • REST API
 • MQTT


A jedna negativní vlastnost: Nemožnost využívat GPIO pro vstup/výstup tlačítka, čidel apod. Není to safe, může se tam objevit 230V. Ze stejného důvodu je třeba na switch kontaktech používat tlačítka stavěná na 230V.

Mám delší zkušenost s asi 10 kusy Sonoff krabiček (Basic, TH10 s různými čidly jejich nebo dobastlenými, Dual), což jsou technicky dost podobná zařízení. Také komunikují přes wifi, dělají i produkt (Mini) určený pro instalaci pod vypínače. Jsou levnější (z aliexpresu...) než Shelly alternativy, na druhou stranu je nutné do Sonoffu nahrát (pomocí raspberry) alternativní firmware (např. Tasmota) - pokud tedy s relátkem nechcete komunikovat přes čínskou aplikaci a čínský cloud.

 

sonoff meteo

(Sonoff meteostanice)

Zatím jsem Shelly neviděl uvnitř, ale zvenku se zdá, že jsou mnohem lépe zpracované než Sonoffy. Sonoffy v tomto porovnání působí trošku primitivně, zvlášť některé modely. Speciálně Sonoff Basic uvnitř vypadá jako napájení levných čínských LED na stromeček a bál bych se k nim připojit něco s větším odběrem. TH10/16 už mají eu certifikaci a měly by vydržet více.

U Shelly mě zaujal i důraz na bezpečnost. Jak v software (různá nastavení limitů) tak v hardware (detekce přetížení, teplotní čidlo), viz hezká a velmi podrobná recenze Shelly 2.5 na smarthomeblog.net. Recenze Shelly 1 zase na thesmarthomehookup.com.

 

shelly roleta


Z reálného provozu zatím panuje opatrné nadšení. Povedlo se mi zapojit a schovat Shelly 2.5 do krabičky za stávající tlačítka k ovládání rolet. Po hw i sw stránce vše funguje. Integrace s OpenHABem na jedničku. V HABPanelu máme rychlá tlačítka pro několik nejpoužívanějších pozic. Roleta se ráno při východu slunce zvedne, večer při západu slunce zase částečně spustí (společně s rozsvícením lampy) a pokud během dvou minut nedojde ke změně pozice, dojede až dolu. A jako velmi příjemný bonus: odpadlo otravné stání a držení mechanického tlačítka po celou dobu vytahování/zatahování rolety - teď stačí jeden klik původního tlačítka Shelly toggle režim si s tím poradí.

 

přepínače


Jsem zvědavý na dlouhodobou spolehlivost (fakt se mi to nechce rozebírat). Sonoffy (různé produkty s různými verzemi Tasmoty) občas odpadnou (odpojí se od wifi) a je potřeba jim pomoci. Prý za to může omezení architektury - jednojádro ESP8266, které obsluhuje jak uživatele, tak wifi a musí se včas přepínat. Shelly sice používá také ESP8266, ale zatím vypadá stabilněji.

schema

 

shelly web

Comments

Na root.cz se objevil článek o Sonoff relátkách:

https://www.root.cz/clanky/tasmota-na-spinaci-sonoff-otvoreny-firmver-p…

Protože s nimi mám poměrně hodně zkušeností, dovolil jsem si k tomu poslat komentář, který teď čeká na schválení. Protože nevím, jestli se tam komentář objeví, hodím kopii i sem.

Více o schvalování komentářů na root.cz: https://kompost.cz/@jackc/104482835042393745

Obsah komentáře k Sonoffům:

--- CUT ---

Se Sonoffy mám poměrně hodně zkušeností - od Basic přes THxx s vlastními čidly až po PoW, od meteostanice až k topení (podlahovka - náhrada čidel i relátek původních termostatů).

Nevím jak jsou na tom poslední revize Basic, ale dříve byly výrazně méně robustní, cesty na plošňáku byly menší atd. - oproti THxx, které byly celkově větší a na první pohled "méně čínské". Viz např.:

https://tinkerman.cat/post/sonoff-th10-th16-sensors-displays-actuators

Co se týče spolehlivosti, je to tak 50/50. Asi 5 z 10 krabiček se občas zaseklo a potřebovalo ruční restart. A bylo vcelku jedno, jaký to byl typ Sonoffu nebo jaká tam byla verze Tasmoty (měl jsem asi 5 různých major verzí). Dost se to zlepšilo s upgradem wifi APček, ale stejně bych si to netroufl dát pod omítku nebo na tom stavět něco zásadního.

Postupně přecházím na Shelly, které jsou podle mých zkušeností spolehlivější a mají víc funkcí. Dají se taky flashnout (výrobce to podporuje), ale není to potřeba, originální firmware je fajn. Více jsem k tomu psal tady:

https://jackc.teptin.net/domaci-automatizace-s-shelly-25

Jinak k flashování Sonoffu nejsou potřeba žádné převodníky, stačí mít doba raspberry (různé verze):

* https://github.com/arendst/Sonoff-Tasmota/wiki/Flash-Sonoff-using-Raspb…
* https://www.sigmdel.ca/michel/ha/sonoff/flashing_sonoff_en.html

Kdyby měl někdo zájem, mám doma volné Sonoff krabičky i s čidly a nějakou kabeláží. Je tam už tasmota, stačila by oprášit.

Update: Shelly 2.5 (a možná i některé další s měřením) mají problémy s teplem. V roli ovládání rolet funguje dlouhodobě spolehlivě, ale musel jsem ho znovu vykuchat z krabice za vypínačem LED světla. Nedoporučuji používat pro delší zátěž typu světla, ani při malých odběrech (LED). Více např.:

https://www.shelly-support.eu/forum/index.php?thread/302-temperaturwerte-von-shelly-ger%C3%A4ten/

připojil jsem Shelly 2.5 k 2-klapkovému ovladači žaluzií (Schneider Sedna) hlavně z důvodu otravného stání u spínače při stahování/vytahování žaluzií. Zdá se, že vše funguje, jen se občas stane, že pokud máčknu spínač, není okamžitá reakce, nebo musím máčknout dokonce 2x, aby došlo k sepnutí. Zapojeno by mělo být správně, zkusil jsem i rozpojit a znovu zapojit. Nevíte v čem by mohl být problém? A dále, nejde v sw nastavit, že pokud podržím např. 2s tlačítko, začne se stahovat a pokud jen krátce sepnu, naklopí se lamely? Díky.

Stání u tlačítka je opravdu otravné. V čem by mohl být problém nevím, ale zkusil bych update, kouknout do webu jestli to při stisku něco dělá a případně nastavil HTTP požadavek z shelly na nějaký vlastní web v případě akce (abych viděl, jestli se něco chytá).
O naklápění nic nevím a nenapadá mě, jak to udělat.