Ohlédnutí za volbami do Sněmovny 2021 pohledem jednoho Piráta a člena volební komise

By jackc |

Volby jsou za námi a nejsem si jistý, jestli je co slavit. Tzv. "demoblok" získal většinu ve Sněmovně jen náhodou resp. díky rekordnímu propadnutí hlasů pro strany pod 5%. U některých to bylo těsné. Příští vláda nebude populární a to bude voda na mlýn populistům a extrémistům. Ani ve vládě to nebude jednoduché. Pokud se na ni budeme podílet (probíhá vyjednávání a čeká nás hlasování Celostátního fóra), tak mimo jiné s politiky, kvůli kterým Piráti u nás vznikli. A ve Sněmovně to tentokrát budou muset odmakat čryři poslanci/kyně.

Ale nic nevzdáváme. Máme čas přesvědčit veřejnost, že můžeme jít po společné cestě, která bude pohodlná pro všechny.
Jako Piráti jsme se poučili a pracujeme na tom, aby nás tato zkušenost posílila. Teď budeme mít příležitost na chvíli se zastavit a podívat dovnitř. Dořešit si nějaké interní věci a umlátit pár kostlivců. Náš Sněmovní čas ještě přijde!

Mimochodem, zachytili jste, že letos už nebudou? :-)

Teď bych se ale chtěl zastavit u toho, proč Piráti (a trošku i celá koalice, byť tam bude trošku jiný mix) propadli. Určitě se zde potkalo více aspektů a tady je můj osobní insidersko-subjektivní žebříček příčin tohoto propadáku. Vycházím z veřejných zdrojů, ale i podpalubí nebo informací, které jsem nabyl jako člen okrskové volební komise.

  1. Nepochopení volebního systému, bohužel i ze strany mnoha kampaňujících. Tedy, z jedné části koalice. Značení preferencí při volbách do Sněmovny funguje velmi odlišně od voleb pro komunál. Zklamali jsme při vysvětlování toho, jak náš volební systém funguje. Jak komentoval Šídlo: "Piráty zničili jejich spokojení voliči".
  2. Nedostatečné naslouchání varovným hlasům uvnitř strany. Měli jsme příliš velkou důvěru v provedenou analýzu rizik, která neobsahovala některé důležité informace. Příliš jsme spoléhali na lidi, kteří analýzu vypracovali. Oponentura k analýze neměla dostatek prostoru.
  3. Zaměření dezinfo pouze na pirátskou část koalice. Při takovém rozsahu se v hlavách ledasco uchytí. Z toho pramenilo jak vyměknutí voličů celé koalice (=> šli jinam), tak vyměknutí voličů STANu (=> kroužkování).
  4. Tragická koaliční kampaň zaměřená na "serióznost" a příliš velká snaha o nalákání hlasů našich nevoličů. S tím související obrovská ztráta identity Pirátů v kampani (např. příšerné fotky cíleně postaršující kandidáty Pirátů).
  5. Nedokázali jsme dostatečně a včas zareagovat na změny podmínek.
  6. Obava voličů STANu, že jejich kandidáti z pozice slabší strany koalice propadnou.
  7. Osobnostní kampaň kandidátů STANu. Viděli jsme více příkladů porušování koaliční smlouvy, které se v průběhu kampaně řešily i v koaliční radě.
  8. Mnoho obecných kampaní propagujících kroužkování (MCH, ženy, reklamy v novinách, nepodepsané billboardy, ...).
  9. Historické zaměrení voličů STANu na osobnosti. Ve volbách do Sněmovny 2017 bylo nejvíce kroužkujících voličů u STANu a nejméně u Pirátů.
  10. Při hlubším pohledu nesourodá koalice (Piráti uvnitř fungují dost jinak).


Na druhou stranu je třeba si uvědomit, za jakých podmínek koalice vznikala. Bylo to po obrovských demonstracích, na kterých vznikl velký společenský tlak na spojení stran. Bylo to před zásahem Ústavního soudu do volebního zákona. Panovala obava, že přepočtem jako malé strany přijdeme o mandáty nebo dokonce že STAN propadne pod 5%. V té době jsem souhlasil s názorem, že koalice bude dobrá pro ČR, ale špatná pro Piráty. A hlasoval pro. Myslím, že trošku podobné dilema nás čeká při hlasování o podílení se na vládě a ani tady nebude jednoduché vyhodnotit rizika :(

Dobrá zpráva pro nás je, že naši příznivci a voliči nikam nezmizeli. To potvrzují jak poměry kroužků (velká většina voličů byla spokojena s rozvržením našich kandidátek), tak průzkumy těsně před volbami (viz ředitel STEMu). V posledních dnech (po volbách) se nám navíc hlásí velké množství lidí, kteří se chtějí zapojit a pomoct. A to mě naplňuje optimismem.

Linky (generálové po bitvě):