GR86 - souhrn a srovnání s BRZ gen1

V minulém článku už jsem naťuknul nové vozítko. Od té doby jsem najel přes 4 tisíce km a tak mám lepší porovnání. Kromě obvyklých cest jsem podnikl jednu zajížděcí cestu na Hlubokou (výborná výstava H.R.Gigera (jen do 19.11.2023!) nebo čtyři dny ježdění s Hondařema po Alpách.

Taky má GR za sebou první víkendovku se skautíky. Tady prakticky žádná změna, GR se stejně jako BRZ lesa nebojí a kufr je stále hluboký na jednu krosnu (a dají se nacpat asi tři vedle sebe). Jen ta oranžová v lese trošku svítí ;-)

 

Takže jaké je GR86 ve srovnání s BRZ první generace? Největší změna je v motoru. Ten nový je mnohem pružnější, není třeba motor tolik ždímat nebo často řadit. Zvlášť při běžném ježdění je to velmi příjemné. A samozřejmě dokáže auto rozhýbat na vyšší rychlosti (což jsem btw nutně nepotřeboval). Motor má taky dost jiný zvuk... jen než mu odpojíte repráky :-D Ne že by mi ten fake úplně vadil po zvukové stránce, ale u auta tohoto založení je to prostě podvod a z principu to tam nechci. Odpojil jsem tedy konektor a pokud budu ladit zvuk, tak přirozeným způsobem (výfuk nebo sání).

Na druhé místo dávám podvozek. GR má (na stejných pneu) znatelně více gripu než BRZ gen1 (které samo na tom bylo z pohledu gripu dobře). Úplně nevím, jak to udělali, možná pomohlo tužší šasi a lepší naladění. Každopádně pěkně drží na silnici i na standardních 215/40 R18 Pilot Sport 4. Na druhé straně se projevuje znatelně vyšší točivý moment, takže stačí mnohem méně k utržení zadních kol. Zvlášť na mokru se hodně rozšířila oblast mezi "držím" a "kloužu". Co bude na sněhu si teď neumím představit :-D Ale i na suchu to teď chce o trochu více citu na plynu v zatáčce. S tím souvisí stabilizace, která umí (stejně jako u gen1 pofacelift) tři režimy: full, track, vypnuto. Chová se teď tak, že vás v režimu track nechá trošku sklouznout a nezasahuje tak brutálně (mmj. umrtvením motoru). Tohle spousta řidičů ocení.

Podle mnoha recenzí je řízení jediný zajímavější downgrade oproti první generaci. Řízení je lehčí a méně komunikativní. Naštěstí to není tak velký rozdíl, jak jsem se bál a ostatní plusy to lehce přebíjí. K těm patří i spojka, která už není takové bláto. U BRZ jsem měl vyndanou pružinku, která pomáhá (zlehčuje) pohybu pedálu. Tady tu potřebu nemám. Brzda má kratší chod, ale na to se rychle zvykne. Každopádně to brzdí velmi pěkně i se seriovým materiálem (desky, kotouče, kapalina) a dobře se dávkuje. Předpokládám, že na okruhu by se to i přes funkční aero profuky tavilo, ale v provozu při stejných rozměrech brzd není problém ani po zvýšení výkonu motoru. Při sportovní jízdě pomůže i chlazení oleje pomocí výměníku tepla s vodou z chladiče - tohle řešení se u gen1 dodělávalo z dílů Forestera, teď je to tovární řešení. Není to tak efektivní na chlazení oleje jako samostatný chladič, ale je to jednodušší na údržbu, jetý olej nezůstává v chladiči a také se rychleji nahřívá olej na provozní teplotu (od vody).

Zajímavost u druhé generace je, že rychloměr oproti jiným autům velmi málo přeměřuje. V 50km/h ukazuje tak +1, v 80 +2 a ani ve 130 to není o moc víc. Navíc gen2 o trochu více maskuje rychlost a společně s přesnějším rychloměrem to může být potenciálně dražší na pokutách. Když už jsme u ukazatelů, tady je konečně ukazatel tlaků v pneumatikách nebo přesná teplota vody a oleje (k tomu je potřeba přepnout režim stabilizace, ale s tím se dá žít). Co mě lehce dráždí je, že jsou ukazatele před řidičem složené ze dvou displayů (střed+vlevo a zvlášť vpravo) a ten pravý je trošku jinak barevný. Je to detail, ale je škoda, že se to nepodařilo lépe sladit. Ještě k ukazatelům - tempomat má vlastní číslo nastavené rychlosti, což zvyšuje použitelnost tempomatové funkce re-set. A abyste (třeba s tím tempomatem) neusnuli, po 2h od nastartování a pak v hodinových intervalech dostanete na display upozornění, jak dlouho už jedete. IMHO milá bezpečnostní funkce.

K drobnějšímu ovládání. Páčka blinkrů má dvě polohy a trojblik se dá vypnout v nastavení. Akorát páčky nezůstávají v druhé poloze a vrací se do středové, prý BMW-style. Pro vypnutí je potřeba buď projet větší zatáčku a srovnat volant (jako u jiných aut) nebo blinkry vypnout jemným pohybem páčky do protisměru. Což je trošku opruz, chce to cit. Uvítal bych větší mechanický nebo silový rozdíl mezi první a druhou polohou nebo se držet standardních páček jako jsou jinde. Bude to chtít ještě zvyk. Další věc jsou tlačítka na volantu. Před faceliftem gen1 nebyly vůbec a nijak mi nechyběly. Teď je třeba obhospodařit více informací před řidičem, což chápu. Ale nemusely být hned vedle výlisů pro držení, občas některá mačkám při přehmatávání. Tlačítko "media source" nebo "hlasový povel" bych vyloženě odpojil. Na druhou stranu chválím ukazatel dojezdu (km) do prázdné nádrže (gen1 předface opět neměla). A nově čtení SMS v infotainmentu (nice), tady je velký posun od gen1 předfacelift, kde bylo rádio bez bluetooth a handsfree a ještě svítící jinou barvou (skončilo v kůlně). Úchopy volantu jsou teď o něco níže.

Sedačky jsou jiné než v gen1, ale stále výborné. V nižší výbavě jsou látkové, kterých jsem se bál a hlavně proto zvolil vyšší výbavu. Tady jsou boky (vnější) kožené a vnitřní část alcantara. Příjemné, dobré na údržbu. Opěrky hlavy jsou proti gen1 tvrdé (tam byly vyloženě polštářky) a přijdou mi posunuté dále od hlavy. Alcantara je u vyšší výbavy na více místech, ve dveřích a na kapličce. Před spolujezdcem je podivný horizontální útvar, asi design. S tím se smířím. U střechy svítí LED pro SOS a airbagy. Přemýšlel jsem, jestli je nebudu muset přelepit, ale teď už je vůbec neregistruju. Chválím zadní kameru s trajektorií v základní výbavě (v BRZ jsem měl kameru dodělávanou) a full-LED světla. Někdo zmiňoval ne-úplně nejvyšší výkon při noční jízdě bokem, to by asi chtělo rampu :-) Ve vyšší výbavě se světla trošku natáčí do zatáček.

Jak se leckde zmiňuje, spousta dílů z gen1 pasuje i na druhou. Typicky brzdové destičky a kotouče. Vůbec v mnoha věcech víte, kam šáhnout. Nechal jsem si STI dojezdovku (v kufru je na ni stále pěkné místo včetně uchycení - stačí opět vyhodit polystyren) nebo koberec do kufru (sedí na 99%). Na našem trhu výrobce nedodává kolo do kufru a teď už ani zvedák, ale místo na něj je stále připraveno... V ceně byly koberečky, vypadají trošku fórově. Jak už jsem psal, součástí standardní výbavy byla také vůně nového auta ;-) a vypalovaných výfuků. Složitější to je s kolama, protože v gen2 jsou také (v nižší výbavě) sedmnáctky šířky 7,5 místo 7 (což je celkem šumák), ale Toyota vůbec nespolupracuje a oficiálně nemůžete jezdit na kolech z jiné výbavy (nižší - 7,5x17 + 215/45 R17, vyšší 7,5x18 ET48 + 215/40 R18). Takže i origo kola dodávaná na stejný model se musí řešit individuálním zápisem a před tím návštěvou TUV nebo STK (a související platbou). Každopádně se mi podařilo zlegalizovat moje ex-BRZ kola Team Dynamics 7x17 ET35 + 215/45 R17, nechám si je na zimu.

Nakonec - s čím jsem velmi spokojený až nadšený (a doufám že mi to dlouho vydrží) je fólie. Barva je super, krásná pastelka (btw inspirováno 10th anniversary edicí z USA). Určitě pomohla k tomu, že jsem si ke GR našel rychleji osobnější cestu. Je škoda, že Toyota nedodává GR86 v zajímavých barvách. Jediná, která se mi líbila (nemám rád různé druhy šedi a červená mi neseděla), byla šmoulově modrá. Ale 5 měsíců po slíbeném termínu dodání a 9 měsíců po zaplacení zálohy jsem měl telefon, že šmoulové došli. Přeobjednal jsem tedy na základní černou (byla levnější a nejlíp se přelepuje) a svobodně jsem vybíral. Tak tady je výsledek. Jinak fólie je fajn v provozu, lépe se to myje a zatím žádné zajímavé škrábance. A je moc pěkně nalepená, z čehož jsem měl velké obavy. Jak se dají udělat nějaké detaily si můžete prohlédnout níže. Mohu tedy rozhodně doporučit Autopolepy Kolín.

dveře s novým reproduktorem a tlumícím materiálem

Seznam úprav

  • fólie Avery Dennison Gloss Orange (z Autopolepy Kolín)
  • TRD trunk (duckbill/ducktail) spoiler (z Japanparts)
  • zlegalizovaná kola Team Dynamics 7x17 ET35 + 215/45 R17 na zimu
  • dojezdové kolo z STI
  • výměna repro / audio - Morel Maximo Ultra 602 HE MKII a odhlučnění dveří z ahifi.cz
  • dash kamera napojená na pojistkovou skříň
  • magnetický držák na mobil Scosche
  • koberec/vana kufru z gen1
  • nástřik podvozku, dutin a výfuku (Auto Trendl)
  • RZ na oboustranné pásce 3M 4952-P VHB
  • Armrest Box Protective Pad (Aliexpress)
  • Car kneepad support (Aliexpress)
  • GR čepičky ventilků (Aliexpress)
  • gumové rohože odkládacích prostor (Aliexpress)
  • nespecifikovaná zabezpečovací zařízení
  • madlo kufru z 3D tiskárny (makerworld, printables)

Druhý pohled Tomáše K. (také nového majitele GR86 a zároveň ex-majitele BRZ gen1):

  • Převodovka - výrazně zlepšené řazení, žádné tuhé řazení 2ky za studena, na 5ku taky pohoda, vše jde hladce.
  • Shift lag, kdy jednotka podrží otáčky nějakou dobu po zařazení - pomáhá to plynulejšímu řazení v nízkých otáčkách bez škubání.
  • Motor na volnoběh zní jak diesel (Honda diagnóza).
  • Málo místa na kolena u spolujezdce.
  • Chybí 12V zásuvka v opěrce.
  • Hrozné audio, hraje to lacině, basáky rezonují...
  • Také bych zmínil smutný příběh při nákupu auta. (pozn. JK: Doba dodání se prodloužila na víc jak čtyřnásobek a mezitím Toyota velmi špatně komunikovala nebo rušila objednané a zčásti zaplacené specifikace.)

Updaty:

  • 5.11.2023: V bodech doplněn pohled Tomáše K.
  • 16.11.2023: Doplněna informace o hlavových opěrkách
  • 1.4.2024: Přidány informace o TRD duckbill/ducktail spoileru a doplňkům v interiéru
  • 13.6.2024: Na seznam úprav přibyla výměna repráků a odhlučnění dveří
  • 10.7.2024: Úprava - madlo kufru