Zadokolky a Toyobaru #2: GR86

Kdysi jsem měl na víkend půjčenou Hondu S2000. Zadokolka bez střechy, velmi točivý motor. Vyrazili jsme na Šumavu a chytli krásné počasí. Takže spálené hlavy a pár dní jsme hledali hlasivky. Ale výlet super a řízení boží. Podruhé se mi stalo, že mi auto vyloženě sedlo.

Honda S2000

O pár let později jsem vybíral nástupce UFOna (Civic 8. generace). Hothatche mě tolik nelákaly, výkon mi nechyběl. Ale zážitek z S2000 mě nasměroval k #toyobaru. BRZ/GT86 byly lehké, jednoduché zadokolky, tak trochu sporťáky pro masy/chudé (ne, Miata není odpověď na všechno). BRZ je oproti S2000 (i té Miatě) mnohem použitelnější jako daily. Má střechu, úložné prostory, poměrně velký kufr, použitelnější nižší otáčky. Zároveň je to jednoduchý auto, tak trošku retro. Údržba malá, náklady malé.

BRZ s tee-pee

Za 7,5 roku jsem najel ~117 tisíc. Část z toho na polygonech (pravidelné trénování pokročilých technik v Pachfurtu), okruzích (Most, Písek, Sosnová), s Hondařema po Alpách...

BRZ v driftu

Jezdilo do školky, do školy, po lesích na skautská tábořiště, zvládlo i menší brod :-)

BRZ statistiky

Se zadokolkou se mi navíc prodloužila autíčkářská sezóna. Zima už nebyla opruz, stačila trošku zasněžená okreska a... řídit auto plynem se musí zažít.

BRZ v zimě

Mé BRZ už má něco za sebou, ale stále mě baví a vlastně bych neměl potřebu ho vyměňovat. Kdyby nepřišlo tohle. Co to je? Druhá generace #toyobaru - evoluce. O 10 let novější auto postavený na stejných principech a z části i na stejných dílech.

BRZ a GR86

Co fungovalo v gen1, funguje i tady, jen lépe (až na drobné výjimky). Pořád atmosférický motor je převrtaný na 2.4l. Výrazně se zvedl krouťák (= jednodušší drifty) i výkon (v reálu víc než na papíře). Funkční průduchy od brzd, lepší aero. Chlazení oleje vyřešeno tepelným výměníkem s vodním chladičem. Pro denní použití je tu zadní kamera, ukazatel hodnot tlaku v pneu nebo odhad dojezdu.

Motorový prostor GR86

Takže po 18 měsících od zaplacení zálohy, 14 měsíců po termínu, tady je. Protože mě Toyota vypekla s barvou (měla být šmoulová), GR86 je převlečena do Batmobilu. Pokud ale vše klapne podle plánů, během příštích pár týdnů dojde ke změně kabátu.

GR86 v autosalonu

Poznámky - první dojmy:

 • je znát větší tuhost karoserie nebo větších kol :-) a silnější motor v nižších otáčkách
 • sedačky jiné ale pořád super, od voka o něco delší sedák
 • velmi příjemný interiér s alcantarou, už to není takové retro (hlavně žádné hnusné stříbrné plasty jako v prvních ročnících gen1)
 • páčka blinkrů se hned vrací do středové polohy, bude to chtít trošku zvyku
 • vykousnutí pro palce pro držení volantu je o něco níž
 • periferně registruju bouli před spolujezdcem (designový výstřelek?) a svítící kontrolky (SOS, bagy) na střeše
 • nezapoměli do interiéru dodat vůni nového auta :-) a vypalovaného výfuku
 • koberce také v ceně
 • vana z kufru +- sedí, přendána
 • v gen2 dávají opět jen opravnou sadu pneu (kompresor a lepidlo), ale už na našem trhu nedávají zvedák (v kufru je na něj i jeho tyč výlisek)
 • stejně jako v gen1 se dá z kufru vyndat polystyren a přišroubovat dojezdovku
 • WTF: předáno s téměř prázdnou nádrží, benzinka s N98+ v dojezdové vzdálenosti jen na dálnici (bez dálniční známky...)