Panostitida (Panosteitis)

Toto je kopie článku z původního ML webu. Autor: MVDr. Foster & Smith

Co je Panosteitis alias Panostitida?

Panosteitis (Pano) je onemocnění kostí u psů, které se vyskytuje při rozšíření a rychlém růstu kosti. Často je bolestivé a v extrémních případech může trvat až 18 měsíců, obvykle se však objevuje na dobu 2-5 měsíců. Projevuje se kulháním, které často přichází a odchází a přesouvá se z nohy na nohu. Je to obvyklý problém u mnoha velkých plemen a jeho příčina je dosud neznámá. Léčba je symptomatická a výsledky jsou většinou dobré.

Koho postihuje Panosteitis?

Nejvíce postihuje psy velkých plemen a to ve věku mezi 6-18 měsícem. Toto onemocnění se objevuje u psů po celém světě a je známo od roku 1950. Postihuje více psy než-li feny a to nejčastěji u plemen německého ovčáka, německé dogy, dobrmana, labradorského retrievera, rotweilera a baseta.

Co způsobuje Panosteitis?

Do dnešního dne není známa příčina tohoto onemocnění. Jedna z mnoha studií ukazuje na to, že jde o virus kostní dřeně. Další říká, že původ onemocnění je genetický, další, že je způsobeno dnešními krmivy. Obzvlášť proteiny a tuky v dietě mohou mít vliv na výskyt nemoci. Ale i tady je třeba více studií pro potvrzení či vyvrácení uvedených teorií. Nejspíše jde o nemoc, která má mnoho různých příčin včetně virů, genetiky, a zřejmě i výživy.

Jaké jsou příznaky?

Projevy onemocnění zahrnují náhlé a prudké kulhání, bez souvislosti na nějaké trauma, jak již bylo uvedeno, nejčastěji u psů velkých plemen mezi 6-18 měsícem věku. Jde o období kulhání dlouhá 2-5 týdnů, přičemž se kulhání může přesouvat z nohy na nohu. Občas mohou mít postižení psi teplotu, zánět mandlí nebo zvýšený počet bílých krvinek.

Jak se Panosteitis diagnostikuje?

Diagnóza se většinou určuje podle kombinace vyskytujících se příznaků a rentgenu. Příznaky jsou kulhání, bolesti při doteku, teplota, krevní destičky atd. V počáteční fázi onemocnění se objevuje nepatrné zvýšení kostní hustoty ve střední části postižené kosti. Při střední fázi onemocnění se vnitřek kosti stane více skvrnitý na pohled a povrch kosti se zdá hrubý/zdrsněný. V pozdní fázi je kost stále trochu skvrnitá, ale pomalu se vrací k normálnímu vzhledu.

Jak se Panosteitis léčí?

Není jednoznačný způsob léčení této nemoci. Protože je tato choroba často velice bolestivá, doporučují se léky na zmírnění bolesti. (Podávejte pouze léky předepsané veterinárním lékařem!) Toto onemocnění musí odeznít samo, po proběhnutí všech tří fází jsou minimální následky. Jak už bylo řečeno, toto onemocnění ve většině případů trvá mezi 2-5 měsíci, ale může trvat i mnohem déle. Existuje více chorob s podobnými příznaky, a tak pokud váš pes má trvající příznaky i po obvyklém časovém období nebo nereaguje na předepsanou léčbu, měla by být diagnóza přehodnocena.

Jak předejít Panosteitis?

Prevence pro toto onemocnění není bohužel známa. Nicméně kvůli potenciální genetické souvislosti je důležité si vybírat štěně ze zdravého chovu. Přestože je velký výběr druhů krmiv pro štěňata velkých plemen, není dokázáno, že tyto krmiva snižují riziko onemocnění v porovnání s normálním krmivem pro štěňata. Pokud váš pes má příznaky tohoto onemocnění, pohyb a aktivita by měla být omezena do doby, kdy příznaky odezní.

Převzato s klubového zpravodaje RK CZ 1/2006, napsali MVDr. Foster & Smith pro www.peteducation.com, přeložila Šárka Šimková