Imunita dělá chov

Toto je kopie článku z původního ML webu. Autor: Bára Protivánková

Neděste se názvem tohoto článku, ale na jeho konci mi možná dáte za pravdu. Každý, kdo se rozhodl chovat psy si stanovil určitá kritéria svého chovu. U někoho jsou to chovné podmínky dané klubem, u někoho je toho mnohem více, co chce mít v chovu „ošetřeno“.            

Jestliže nám není jedno, jaké ortopedické předpoklady číhají na štěňata z námi avizovaného spojení, budeme se pídit po kyčlích (jedna z možností jak se dostat k těmto informacím jsou například i údaje o indexu DKK na http://www.retriever-klub.cz/) a v lepším případě naprosto automaticky i po loktech předků a jejich předků daleko v rodokmenech dozadu (pokud ovšem pracujeme s rodokmeny, kde jsou tyto informace dostupné), poté se soustředíme na oči běžnou roční certifikací popřípadě genetický test tzv. OptiGen, který určí přenašeče PRA. Toto je výčet v západní Evropě naprosto běžných vyšetření chovných jedinců. Amerika poté ještě sleduje srdeční vady u nás zatím ještě velice špatně realizovatelným způsobem. Pokud absolvujete tato vyšetření a máte jedince naprosto v pořádku, proč se tedy může stát, že feny nezabřezávají nebo psi jsou neplodní?            

Zapomínáme na nejdůležitější složku každého organismu…imunitu. Imunita je totiž  něco, co nás prověřuje zevnitř bez certifikací a tím podporuje schopnost každého organismu přežít. Psi to mají úplně stejně a tak se klidně může stát, že kryjete fenu, která buď nezabřezává nebo dává jen malé počty štěňat a pokud se nepodíváte pod povrch, nikdy nezjistíte, že její sterilitu způsobují přemnožené bakterie. Takový streptokok či chlamydie totiž dokáží jedince doslova vyřadit z reprodukčního řetězce a tak je potřeba i preventivně pracovat na tom, aby naši psi měli imunitu, která je schopná se s těmito „návštěvníky“ poradit. Co tedy dělat? Já svým psům dávám dvakrát ročně homeopatický fruktózový přípravek Joalis Bambi Imun nebo Abelia Imunitas (o kterých se více dočtete na www.joalis.cz ). Tento systém podpory imunity v případě mého chovu také sekundárně naprosto vyřešil například záněty zvukovodů u psů. Po léta, co tyto preparáty svým psům podávám jsem nemusela ani jednou řešit problém, který do té doby strašil mě, ale i mé psy minimálně jednou za čtvrt roku.           

Výše jsem zmínila bakterie, které mohou ohrozit další reprodukci chovných jedinců. Jak je zjistit a co dělat proti nim? U fen se jedná o vyšetření, které obnáší stěr ze sliznice porodních cest u veterináře, u psů pak pravidelný spermiogram, který se u nás stále ještě „nenosí“, ale vězte že na západě je naprosto běžný (chovatelé se tak totiž pojistí proti případným „drbům“ o neplodnosti jejich chovného psa). Pokud se chlamydie či streptokok objeví, máte dvě možnosti, jak tuto situaci řešit: buďto antibiotiky pod dohledem veterináře a nebo homeopaticky a to v případě streptokoka tzv. nosodou (přípravek je zhotoven přímo z této bakterie podle homeopatického pravidla: stejné léčit stejným) s názvem streptococcinum a chlamydie pak preparátem Joalis chlamydi.

Málokdo z nás si uvědomuje četnost výskytu těchto bakterií, humánní medicína dokonce uvádí, že až 80% veškeré populace žen je přenašečkami chlamydií, které pak způsobují neplodnost nejen jejich, ale i jejich sexuálních partnerů. Další důvod, proč se o naše chovné psy lépe starat a dohlížet na hygienu po každém krytí. Předpokládám, že pokud jste došli v tomto článku až sem, tak mi už nyní dáte za pravdu, že imunita dělá chov.

Převzato z klubového zpravodaje RK CZ 1/2006, napsala Barbara Protivánková, www.tetrevidvur.com