Eklampsie

Toto je kopie článku z původního ML webu. Autor: MVDr. Foster & Smith

Eklampsie je náhlé onemocnění ohrožující život zvířete, způsobené nízkou hladinou kalcia (odvápnění). Častěji se objevuje u psů než u koček. Kojící zvířata jsou obzvláště ohrožena právě kvůli tvorbě mléka, čímž se snižuje hladina kalcia v krvi. Těla některých kojících fen jednoduše nestíhají vyrovnávat zvýšený požadavek na tento minerál, který získají pouze z krmiva.           

Prosím, nezapomeňte na to, že krmivo může být dostačující v hodnotách kalcia za normálních okolností, ale při kojení, kdy jde veškeré kalcium do tvorby mléka, si fena nestačí uložit dostatek pro své tělo.           

Eklampsie se nejčastěji objevuje 1-3 týden po narození štěňat, ale může se objevit kdykoliv v březosti. Vrh nemusí být početný a přesto se může eklampsie objevit u feny, která vytváří hodně mléka (feny velkých plemen jsou ve větším riziku než feny malých plemen). Samotná štěňata to nijak neovlivňuje, protože mléko feny v tomto období kvalitu nezmění.

Příznaky eklampsie:      

Eklampsie je velice vážná porucha, která je však snadno poznatelná, obzvlášť, když jde o kojící fenu. Z počátku bude postižená fena neklidná a nervózní, během krátké doby ji začnou jakoby tuhnout nohy, může se motat a ztrácet orientaci. Případně se nebude moct postavit na nohy nebo bude chodit velmi ztěžka na neohybných nohách. Její teplota může stoupnout až na 105F (40,6 C) a její dech se velmi zrychlí. V tomto případě by fena mohla zemřít, pokud by jí nebyla poskytnuta  pomoc.

Léčba:

Pokud máte podezření na eklampsii, vyhledejte veterináře a odstavte štěňata od feny nejméně na 24 hodin. Krmte je náhradním štěněcím mlékem. Doktor vám může eklampsii potvrdit krevním testem, kterým zjistí hladinu kalcia v krvi. Eklampsie se dá velice rychle napravit – pokud veterinář aplikuje doplňkový vápník přímo do žíly. Fena by měla být pozorně sledována, protože by mohla nastat srdeční arytmie. Pak bude následně podáván dodatkový vápník podle potřeby. Pokud se fena rychle zotaví, mohou se k ní postupně vracet štěňata.

Prevence:

Jestliže fenu již jednou eklampsie v době kojení postihla, je pravděpodobné, že se bude opakovat i v dalších vrzích, pokud se včas nepostaráte o prevenci. Podávání doplňkového vápníku nehraje velkou roli v prevenci proti této poruše. Naopak – předávkování v době březosti může eklampsii dokonce vyvolat.           

Všechny preparáty vápníku musí být podávány ve správném poměru s fosforem (poměr by měl být minimálně 1:1) navíc se doporučuje krmit dietou se sníženým obsahem sóji a rostlinných produktů, které v kombinaci s vápníkem vápník vážou a neumožní proto vstřebávání do těla feny. Ta se pak stává náchylnější k eklampsii.            

Je velice dožité pro chovatele, rozpoznat první příznaky této poruchy. Jestliže máte pocit, že vaše fena tyto příznaky má, odeberte jí štěňata a vyhledejte pomoc vašeho veterináře.

Převzato z klubového zpravodaje RK CZ 3/2006, napsali MVDr. Foster & Smith