Diety versus život psa

Toto je kopie článku z původního ML webu. Autor: MVDr. Foster & Smith

Studie dokazují, že psi, kteří žerou méně, žijí déle. Purina uveřejnila výsledky studie, která zjišťovala vliv diety na délku života psů.

Studie začala v roce 1987, kdy vědci 48 štěňat Labradorských retrívrů rozdělila do dvou skupin.

1. skupina – (nekontrolovatelná) byla krmena volným výběrem (tolik, kolik chtěla) během 15 minut denního krmení.
2. skupina – (kontrolovaná) byla krmena jen 75% toho, co snědla 1. skupina. Obě skupiny byly krmeny 100% vyváženou dietou štěněčího žrádla, později krmivem pro dospělé psy.

Do věku 10 let, zemřeli jen 3 psi z kontrolované skupiny oproti 7 psům ze skupiny nekontrolované. Na konci 12 roku, 11 kotrolovaných psů bylo na živu a jen 1 z nekontrolované skupiny. 25% kontrolovaných psů žilo do 13,5 let, tohoto věku se žádný labrador ze skupiny nekontrolovaných nedožil. Průměrný věk psů z první skupiny byl 11,2 roků, v druhé skupině byl průměrný věk 13 roků.

Zaznamenány byly také velké rozdíly ve zdraví u psů obou skupin. Věk, kdy 50% psů potřebovalo léčbu na chronickou kondici byl 9,9 let ze skupiny první a 12 let ze skupiny druhé. Psi z 2. skupiny udrželi ideální tělesnou kondici (kondiční hodnocení 4-5) a psi ze skupiny 1. ohodnocení 6-7. Navíc k tomu podle výzkumníků, psi z nekontrolované skupiny ukazovali víc příznaků stáří – šedivé mordy, nesprávné chody, snížení aktivity v mnohem mladším věku než ti ze skupiny druhé.           

„Všichni víme, že obezita ať u lidí nebo psů je celkově nezdravá“, říká pan Denis Lawler, DVM, vědec pro Purinu a hlavní řešitel průzkumu. „Co je vzrušující na tomto průzkumu je to, že jsme poprvé u většího savce vědecky dokázali, že jednoduše pouhým krmivem můžeme udržovat ideální tělesnou kondici po celou délku života psa. Nejen prodloužit délku života, ale i potlačit viditelné známky stárnutí. To je ohromné poznání.“

Převzato z klubového zpravodaje RK CZ 3/2006, napsali MVDr. Foster & Smith, přeložila Šárka Šimková.