Znovuspuštění webu

Toto je kopie článku z původního ML webu. Autor: jc

 

Vítejte zpět!

Měl bych asi začít zásadní informací, kterou jste už asi pochopili - stal jsem se novým provozovatelem webu. Jak jsem se k tomu dostal, napíšu za chvilku.

Na ML webu jsem zatím nebyl příliš aktivní, ale dost možná jste zaznamenali mojí přítomnost. Nebo Ciccovo. V současné době provozuju několik podobně velkých komunitních webů jako je ML. Na druhou stranu (abych byl úplně upřímný) dělám to většinou jen proto, že se (zatím) nenašel nikdo lepší ;-) Weby nejsou přímo můj obor (i když je to trošku příbuzné) a už dávno se nehrnu do každého (byť zajímavého) projektu ;-)

S Lukášem jsme v minulosti vedli rozhovor o webu resp. redakčních systémech. Po několika týdnech lednové nefunkčnosti webu jsem na tento rozhovor navázal, abych zjistil co se děje, a případně nabídl pomoc alespoň v rozsahu konzultace. Více ambicí jsem něměl. Hlavně proto, že se momentálně připravujeme na stavbu rodinného domu. To byl také hlavní důvod, proč jsem Lukášovo nabídku na předání webu napoprvé odmítl. Stavba mi už teď bere hodně času a k tomu potřebuju zvládnout i všechny původní povinnosti.

Po dalších pár týdnech jsme se s Lukášem přeci jen domluvili na předání (pomohly k tomu zatím bezproblémové přípravy stavby a související nárůst optimismu) a vyřídili papírování (ověření podpisů, převod domény a webu). Web mi byl předán bezúplatně, v podstatě bez podmínek a s drobnými úpravami, které si tu můžete sami prohlédnout. Tady je vhodné místo, abych jménem všech uživatelů poděkoval Lukášovi a Evče za jejich práci (nejen) na webu. Bez jejich práce by tento web nebyl a to by byla škoda. Doufám, že na web nezanevřou a budou tu jako uživatelé vítáni. Také budu doufat, že nezanikne tradice kalendářů, na kterých lze jen těžko hledat chybu a dělají každý týden radost mnoha lidem.

A teď přímo k budoucnosti webu. Moje vize je čistě nekomerční komunitní web bez reklam (bannerů apod.), jednoduchý a funkční. Můj aktuální plán je:

  1. Změnit hosting než vyprší ten současný (což bude začátkem dubna), přesunout web na můj vlastní server v housingu.
  2. Otestovat migraci dat z Joomly na aktuální verzi Drupalu (na kopii serveru - bez omezení provozu). Bohužel nemohu zaručit, že se to povede, ale byla by velká škoda přijít o historii webu a tak pro to udělám, co budu moci.
  3. Migrace na Drupal, redakční systém, který je mi blízký a který jsem schopen dlouhodobě udržovat, případně i trošku rozvíjet (snad budou kapacity).

K termínům něco napíšu později, až přijde čas. Paralelně s tím bych chtěl sepsat nová pravidla serveru. Rád bych moderování (které bude mít svá vlastní pravidla) delegoval na jiné lidi, pro začátek nejspíše vyberu několik lidí z původních moderátorů (snad je ukecám).

Tím se dostávám k další důležité věci. Web by neměl stát na jednom člověku a role by měly být co nejvíce "decentralizované". Nakonec ale bude záležet hlavně na vás, jestli budete dodržovat pravidla a jakým směrem budete tuto komunitu rozvíjet. Moje role bude provoz webu, rád bych se úplně vyhnul moderování (což je mimochodem ta nejnevděčnější a možná i nejodpovědnější práce). Uvidíme jak to půjde.

Pokud by někdo byl schopen a ochoten nějak se zapojit do chodu webu, napište mi prosím na e-mail info (zav.) muj-labrador (tec.) cz. Není vyloučeno, že se mezi vámi najde schopný webmaster, který si hravě poradí s migrací nebo jinými podobnými oříšky. Nabídky ale neomezujte pouze na tuto práci.

To je zatím vše. Těším se na diskuzi...

jc
Obrázek uživatele jc
Offline
Viděn(a): 5 dnů 1 hodina zpět
Admin
Registrace: 6.2.2008
A jeste puvodni vlakno ze
A jeste puvodni vlakno ze stareho webu: Pro zacatek: pokud jste tak jeste neucinili, prectete si prosim clanek "Comeback webu" na uvodni strance. A ted k novemu vyvoji. Kontaktoval jsem Lukase a zjistil jsem, ze puvodni prispevky uz jsou nedostupne. Na webu uz nebyly v okamziku predani a Lukas je nema ani v zalohach. Mizejici prispevky pry byl jeden z duvodu pro zmeny na webu (ke kterym nakonec nedoslo). Ted uz nema smysl resit, jak se to stalo nebo jak by se tomu dalo zabranit (pozdeji kdyztak vysvetlim, co udelam pro to, aby se to neopakovalo). Kazdopadne to zasadne meni situaci, protoze ted mame: a) uzivatelskou databazi (momentalne nejdulezitejsi cast) b) nekolik stovek vlaken bez komentaru c) fotogalerie, inzeraty d) redakcni system ve stavu rozkladu Na jednu stranu se tim zjednodusuje migrace dat na jiny redakcni system (neni moc co migrovat), na druhou stranu se budeme muset smirit s tim, ze ze sveta zmizela velka cast hostorie webu. Pro predstavu - migrace dat z jednoho RS na jiny je pro zkuseneho cloveka radove nekolik dni prace (a treba i s nejistym vysledkem). Takze dalsi postup bude nasledujici: Zacnu hned delat na novym webu. Protoze to ted bude trosku chvatat, nebude to nic vypiplaneho a budu to holt ladit za chodu. To nam na druhou stranu umozni jednodussi prevod dat. Tento prevod bude ciste rucni prace (cut&paste), takze cim drive novy web pojede, tim mene s tim bude prace. Nektere veci asi bude mozne ponechat svemu osudu (zalozene prispevky bez odpovedi, ktere samotne maji minimalni informacni hodnotu). Na casti se budou muset podilet uzivatele (uzivatelske fotogalerie). Predpokladam, ze stary i novy web pojedou nekolik tydnu paralelne, aby na prevod dat byl dostatek casu. Pokud mate nejake pripominky, piste dokud je cas.

Honza, Irena a Fox (*25.1.2017)