Články - počítače

Synchronizace pošty pomocí mbsync a vlastní IMAP server na localhostu

V dobách dávných, kdy Firefox ještě nebyl Firefox ale Phoenix nebo Firebird, jsem začal používat Mozillu Thunderbird pro sběr pošty přes IMAP. V té době byly jak budoucí Firefox tak Thunderbird relativně jednoduché a lehkonohé programy. Od té doby (~15 let) ale prošly dlouhým vývojem a to se podepsalo i na té jednoduchosti. Na druhou stranu je vlastně malý zázrak, že ještě existují.

Před pár lety jsem ale začal hledat alternativu k Thunderbirdu. Stalo se to poté, co TB (opět) svévolně znovu stahoval a indexoval starou poštu a zablokoval tím uživatelské akce. Po vyzkoušení několika poštovních klientů jsem skončil u claws-mail. Je to trošku old school software a ani ten není bez chyb (absence IMAP NOTIFY/IDLE), ale je hodně konfigurovatelný a celkově nejvíce splňuje mé požadavky.

Piwigo hacks

Piwigo je open source PHP aplikace pro fotogalerii. Kromě fotografií umí uložit (a někdy i zobrazit) i jiné formáty. Poté, co byla zhybernovaná Menalto Gallery a prakticky ukončený její vývoj, Piwigo začíná nabírat stále více uživatelů. Oproti Menalto Gallery má Piwigo jednu výhodu. Její hlavní vývojář provozuje komerční službu piwigo.com, která běží na tomto opensource softwaru a nabízí provoz galerie jako službu.