Honda Civic 8G 5D vs 4D

Poznámka: Toto je část srovnáváku (můj pohled) vydaného na Hondaclub.cz.

Na základě historických poznámek, které jsem si při srovnávacích jízdách udělal, můžu popsat několik největších rozdílů mezi 4D a 5D. Podotýkám, že v době testů jsem měl najeto asi 40 tisíc kilometrů s 5D, jehož jsem nyní už dva roky majitelem.

Design není třeba popisovat, jde o čistě subjektivní záležitost. Já mam raději hatchbacky než sedany a nevadí mi určitá futuričnost 5D (spíše naopak), takže tady bych měl jasno. Když zhodnotím velikost a prostornost 5D nezávisle na 4D, tak bych uvítal menší kufr, 415l je na mů batoh s notebookem moc :-) 4D má kufr o něco menší, což by se mi líbilo, méně už nakládací otvor.
Jak už jsem naznačil, v praktičnosti 5D exceluje a je v této disciplíně daleko před sedanem. Esem je v tomto případě vlastnost, kterou budete marně hledat i u konkurence - "magic seats". Osobně "magic seats" oceňuji více než velikost kufru, vozím zde například vzrostlého labradora, který je zde relativně v bezpečí, ale zároveň v kontaktu s řidičem a spolujezdcem. Přitom se může procházet po voze jako Ostravák v pendolínu :-)

V souvislosti s "magic seats" je třeba zmínit důvody jejich absence ve 4D. U 5D často kritizovaná torzka byla vyměněna za multilink a zároveň se nádrž přesunula na tradiční místo pod zadní sedadla. Tím se omezil využitelný prostor v zadní části, ale teoreticky zlepšily jízdní vlastnosti.

Proč teoreticky? Protože praxe je úplně jiná... Ano, komfort je u 4D o něco vyšší, ale rozdíl je velmi malý - přirovnal bych to k 5D na 205/55 R16. Na druhou stranu rozdíl ve stabilitě je dost velký. I laik jako já pozná dost podstatnou změnu v chování - vyšší náklony 4D a jeho menší stabilita v zatáčkách, případně při brždění. Sedanu navíc chybí VSA, které je v 5D standardně. V tomto testu na suchu to ovšem nebyl velký hendikep.

Řízení mi přišlo u 4D poněkud gumové, řazení pak přesné - tužší a kratší. Také se mi zdálo, že má ostřejší brzdy, ale matně si pamatuju, že dva dny po srovnáváku jsem měnil destičky ;-)

Z testů jsem měl pocit, že nevím, kdo by si po podrobném srovnání mohl pořídit sedana. Snad jen člověk velmi usedlý, kterému nesedí "UFO" design nebo je silně orientovaný na sedany.