Mastodon news

Jste zde

Honda Civic 8G 5D vs 4D

Poznámka: Toto je část srovnáváku (můj pohled) vydaného na Hondaclub.cz.

Na základě historických poznámek, které jsem si při srovnávacích jízdách udělal, můžu popsat několik největších rozdílů mezi 4D a 5D. Podotýkám, že v době testů jsem měl najeto asi 40 tisíc kilometrů s 5D, jehož jsem nyní už dva roky majitelem.

Design není třeba popisovat, jde o čistě subjektivní záležitost. Já mam raději hatchbacky než sedany a nevadí mi určitá futuričnost 5D (spíše naopak), takže tady bych měl jasno. Když zhodnotím velikost a prostornost 5D nezávisle na 4D, tak bych uvítal menší kufr, 415l je na mů batoh s notebookem moc :-) 4D má kufr o něco menší, což by se mi líbilo, méně už nakládací otvor.
Jak už jsem naznačil, v praktičnosti 5D exceluje a je v této disciplíně daleko před sedanem. Esem je v tomto případě vlastnost, kterou budete marně hledat i u konkurence - "magic seats". Osobně "magic seats" oceňuji více než velikost kufru, vozím zde například vzrostlého labradora, který je zde relativně v bezpečí, ale zároveň v kontaktu s řidičem a spolujezdcem. Přitom se může procházet po voze jako Ostravák v pendolínu :-)

V souvislosti s "magic seats" je třeba zmínit důvody jejich absence ve 4D. U 5D často kritizovaná torzka byla vyměněna za multilink a zároveň se nádrž přesunula na tradiční místo pod zadní sedadla. Tím se omezil využitelný prostor v zadní části, ale teoreticky zlepšily jízdní vlastnosti.

Proč teoreticky? Protože praxe je úplně jiná... Ano, komfort je u 4D o něco vyšší, ale rozdíl je velmi malý - přirovnal bych to k 5D na 205/55 R16. Na druhou stranu rozdíl ve stabilitě je dost velký. I laik jako já pozná dost podstatnou změnu v chování - vyšší náklony 4D a jeho menší stabilita v zatáčkách, případně při brždění. Sedanu navíc chybí VSA, které je v 5D standardně. V tomto testu na suchu to ovšem nebyl velký hendikep.

Řízení mi přišlo u 4D poněkud gumové, řazení pak přesné - tužší a kratší. Také se mi zdálo, že má ostřejší brzdy, ale matně si pamatuju, že dva dny po srovnáváku jsem měnil destičky ;-)

Z testů jsem měl pocit, že nevím, kdo by si po podrobném srovnání mohl pořídit sedana. Snad jen člověk velmi usedlý, kterému nesedí "UFO" design nebo je silně orientovaný na sedany.

Tagy: